Tõus ja mõõn
Mis põhjustab meretaseme tõusu ja langust? Veetase muutub kõigil rannikutel, mõnes kohas on see vaevumärgatav (Eestis), kusagil aga muutub sadu meetreid. Veetaseme muutusel on kindel ööpäevane rütm, neid nimetatakse loodeteks ehk tõusuks ja mõõnaks. Selle põhjustajaks on peamiselt Maa ja Kuu vastastikune külgetõmbejõud.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Numbrilised seosed
Liitmine ja lahutamine 20 piires
Õpime tähti. G-täht
Õpime tähti. R-täht
Tähestik, tähestikuline järjekord, häälikute jagunemine
Peastarvutamine I kooliastmele
Harjuta eesti keelt A2-B1. Kuulamine
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Õpime tähti. A-täht
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: täheortograafia
Eesti keele grammatika kordamine 7. klassile
Õpime tähti. K-täht
Toivo Niiberg. Õpetaja positiivne enesekehtestamine lapsevanemaga
Protsendid põhikooli matemaatikas
Loodete kordumine on tingitud maakera pöörlemisest ümber oma telje, kord on üks külg pööratud Kuu poole, siis teine. Kuu tõmbab veemassi enda poole, tekib tõus. Teisel küljel tekib samal ajal pöörlemise tõttu samuti tõus. Kuu tiirleb ümber Maa ja tõusulaine järgneb Kuule, see toimub iga 6 tunni tagant ning seega on ööpäevas 2 tõusu ja 2 mõõna. Kuu loomise ja täiskuu ajal, siis kui Päike, Kuu ja Maa on ühel joonel, toimub kaks maksimaalset tõusu ja mõõna, seega need nähtused on kaks korda kuus.
Veel selgitusi: Looded
Kus saame näha tõusu ja mõõna? Tavaliselt on tõusu ja mõõna veetaseme vahe mõni meeter, nt Norra rannikul. Sisemeredes on aga looded vähe märgatavad, sest veetase kõigub mõned sentimeetrid. Kõige paremini on tõus ja mõõn jälgitavad jõgede lehtersuudmetes või sügaval mandris asuvates lahtedes, mis on hästi ookeanidega ühendatud. Fundy laht Põhja-Ameerikas Atlandi ookeani rannikul või Šelihhovi laht Ohhoota meres Kirde-Aasias. Suurimad tõusulained on Amazonase jões, mis võivad ulatuda 4-5 meetrini, pannes jõe vastupidi voolama.
Näited tõusu ja mõõna kohta:
Kuidas looded inimese elu mõjutavad? Mõõna tõttu ei saa mõneski sadamas laevad randuda, peavad ootama tõusu reidil. Mõõna ajal saab koguda rannikumeres elavaid loomi, nt karpe ja krabisid toiduks, tühje limuste kodasid müügiks jne. Tõus ja mõõn liigutavad põhjasetteid, sadamate ehitajad peavad sellega arvestama. Loodete energiat saab kasutada elektri tootmiseks, nt Norra, Kanada, UK.
VIDEOD:
Tõusud ja mõõnad Fundy lahes:
https://www.youtube.com/watch?v=qfhNjpu_IU4
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!