Raha
Raha on vahetusväärtus. See tähendab, et raha saab vahetada kaupade ja teenuste vastu. Samuti saab töö eest tasuda rahas, mille eest on võimalik omakorda osta vajalikke asju.
Raha väärtus on kokkuleppeline.
Enne kui raha ei olnud, vahetati kaup kauba vastu. Rahana on aegade jooksul kasutatud mitmesuguseid asju, näiteks 17. sajandil kasutasid Massachusettsi kolonistid edukalt kohalike indiaanlaste raha, mis kujutas endast musti ja valgeid teokarpe. Asteegid kasutasid rahana kakaoube, Hiinas ja Põhja-Aafrikas kasutati rahana soola, Nigeerias jalaraudu jne. Isegi inimesed on olnud kasutusel. Vanal Iirimaal olid selleks tütarlapsed, orjad.
Hiljem kui hakati raha valmistama- seda tehti väärismetallist (kas kullast või hõbedast).
Raha väärtus määrati mündi kaalu järgi. Tänapäeval oleks raske endale müntide eest kaupa osta. Suuremate ostude korral peaks olema mitu suurt kotitäit münte kaasas.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Jäätmed pole kõigest prügi
Loodusõpetuse tööraamat 7. klassile
Tänapäeval on paberraha ja mündid. Kasutatakse ka virtuaalset raha, mis on pangakaardil ja maksmiseks on pangakaart ise koos koodiga.
Eesti vabariigis on momendil kasutusel Euro (1. jaanuarist 2011). Sama raha kehtib ka teistes Euroopa Liidu riikides. Paberist rahad on kõikides Euroriikides ühesugune, mündid aga on igal riigil isiskupärastatud oma riigi järgi.
Ütlusi raha kohta
- Raha ei haise.
- Raha paneb rattad käima.
- Kui tahad, et raha tuleks uksest sisse, pead seda enne aknast välja viskama.
- Kopikas pole raha ega sitikas ole liha.
- Aeg on raha.
2 EUR mündi tegemine:
EURO tehas:
USA raha tehas:
Vaata lisaks:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!