KÄSITÖÖ JA KÄSITÖÖLINE
Mõisted
tsunft – käsitööliste kutseorganisatsioon
skraa – tsunfti põhikiri
tsunftisundus – kord, mis lubas mingil kutsealal töötada ainult vastava tsunfti meistritel
Käsitööline on elukutseline käsitöö tegija, kes müüb oma toodangut või on ühinenud oma toodangu kaitseks ja turustamiseks teiste käsitöötegijatega. Käsitööliste ja käsitöökodade arv sõltus linna suurusest ja vajadustest. 14.-15. saj võis olla ühes linnas 20-150 eriala. Erinevad käsitöömeistrid koondusid linna eri piirkondadesse, parkalid (levitasid haisu) ja sepad (tulekahju oht ja tugevad helid) tõrjuti tihti äärelinna või linnamüüri taha. Käsitöömeistri positsioon sõltus tema erialast. Eriti hinnatud olid kullassepad, klaassepad, pagarid, maalrid, rätsepad, kukkursepad. Samas saunamehi, habemeajajaid ja linakangruid peeti alamateks ametiteks. Töötati kodus ja tööpäevad kestsid varavalgest hilisööni, eesmärgiks valmistada meisterlik ja tsunfti nõuetele vastav toode, muidu oli õigus tsunftil see hävitada ja lisaks pidi tasumma ka trahvi.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Grammatika
Peastarvutamine I kooliastmele
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: kirjavahemärgid
Harjuta eesti keelt A2-B1. Grammatika
Silbitamine algklassidele
Haridustreff 2023 loengud
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
Ratsionaalavaldised
Ruumilised kujundid
Ruutjuur, tehted ruutjuurtega
Harjuta eesti keelt A2-B1
Õpime tähti. D-täht
Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?
Ameti õppimine algas õpipoisi staatusest (eri eriladel erinev 2 -max 10 aastat) sellele järgnesid selli aastad, mis lõppesid kutseeksamiga, kus esitati meistritöö, mille alusel oli võimalik saada tsunfti liikmeks. Tsunfti liikmel oli ka abielukohustus, soovitatav oli abielluda sama eriala tsunfti liikme tütre või lesega.
Tsunft võis koondada endas ühe või mitme lähedase ameti linnakäsitööliste meistreid.
Esimesed tsunftid tekkisid 10. saj Itaalias. Tsunftid e. käsitööliste vennaskonnad tegutsesid omavalitsuslike erialaühendustena, mille tegevust reguleeris rae poolt kinnitatud põhikiri – skraa. Skraas fikseeriti tsunftide liikmete õigused ja kohustused. Tsunfti eesotsas oli tsunftivanem. Tsunfti ülesandeks oli kaitsta oma liikmete huve, reguleerida tootmist ja toodete müüki, kontrollida toodete kvaliteeti. Igal tsunftil oli oma atribuutika(lipud, pitsat, laegas), omad pidustused ja kombed ja jõukamatel ka oma maja. Reklaam ja tsunftisisene konkurents olid keelatud, kasutatavad töövõtted olid fikseeritud ja seaduste rikkumine tõi enesega kaasa trahvid või tsunftist väljaviskamise. Kõige selle tõttu käsitöömeister rikkaks küll ei saanud, aga elas seisusekohaselt ära. 14.-15. Saj kujunes linnas tsunftisundus, mis tähendas, et eriala võisid omada ainult tsunfti meistrid, tsunfti mittekuuluvaid käsitöölisi nimetati vusserdajateks ja pööningujänesteks. Samas pidurdas keskaegne tsunftikorraldus käsitöö ja majanduse arengut. Tsunftid reguleerisid ka tootmisega mitteseotud käsitöölise elu külgi: organisatsiooni liikmeskond moodustas ühise kaitsesalga, veetis koos vaba aega (joodud), pidas ühiselt usupühi, tegeles hoolekandega jne. Tsunftisiseseid asju otsustasid ainult käsitöömeistrid, kellel oli isiklik töökoda ja kelle teenistuses olid täisliikmeks püüdlevad sellid ja õpipoisid. Tegelesid vaeste hoolekandega –abistati raha ja toiduga vaesunud, haigeid, vanu ja töövõimetuid tsunftikaaslasi.
13.-15. saj võitlesid tsunftid patritsiaadiga võimu pärast linnavalitsuses. Tsunfikord lagunes 16.-18. saj.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!