Inimene

Tähtsamad minevikust pärit leiud on koljud ja hambad. Nende põhjal on selgitatud, et inimestel ja ahvidel on ühine eellane ja kuidas meie eellased aegamööda arenesid tänapäevasteks inimesteks. Inimese eellased liikusid neljal jalal. Hiljem muutus inimese kehaasend üha püstisemaks. See aga vabastas käed, mida sai kasutada töö tegemiseks. Käte kasutamine arendas aga aju. Peaaju suurenes, kaasnes mõtlemis- ja õppimisvõime suurenemine. Sellele järgnesid tööriistade ja tule kasutamine ja kõnekeel. Hiljem õpiti kodustama loomi ja kasvatama vilja.

Viimase 5 – 8 miljoni aasta jooksul on maakeral elanud mitmeid tänapäeva inimese liike. Enamik on neist välja surnud või arenenud teisteks loomadeks.

Ka meie oleme vaid üks lüli loomariigis. Inimene on kõrgelt arenenud loomariigi esindaja, imetaja.

Inimese elu ei alga sünniga vaid üheksa kuud varem. Beebi hakkab arenema siis kui mehe ja naise sugurakk ühinevad. Beebi areneb ema kõhus. Aeg mil beebi ema kõhus kasvab nimetatakse raseduseks.

Inimese kehaosad on pea, kael, kere ja jäsemed (käed ja jalad).

 

Nägu on pea osa ja sellel on:

11

Inimese keha koosneb rakkudest. Rakud on imepisikesed ja enamasti neid ei ole võimalik näha. Neid saame näha vaid mikroskoobiga.

12   13 (640x426)

Rakke on üle 50000 ja need on erineva kujuga ja neil on organismis erinevad ülesanded.

Ühesugused rakud moodustavad koe, näiteks nahkkude, lihaskude. Koed moodustavad elundi: süda, kops, maks, magu, sapp jne.

Mitmel elundil on ühine ülesanne. Need töötavad koos.Seda nimetatakse elundkonnaks: seedeelundkond, hingamiselundkond jne.

 

14

Inimesel on kolme tüüpi lihaseid.  Luudele kinnituvad lihased, südamelihased ja seedeelundite lihased. Osad lihased liiguvad siis, kui inimene seda tahab, osad lihased töötavad inimese tahtest sõltumata- näiteks südamelihased. Inimese kõige suuremad lihased on tuharalihased ja kõige väiksemad lihased on silmalihased. Inimese pea lihased on mälumislihased ja miimilised lihased- need mille abil me naeratame ja saame näoilmet muuta. Lihaste ülesanne on keha liigutada, siseelundeid hoida töös, toota kehasoojust ja kaitsta siseelundeid.

Inimese kehas  on palju erinevaid luid. Need on pikad, lühikesed, lamedad, ebakorrapärased, seesam ja õhkluud. Inimese luud kokku moodustavad luustiku ehk skeleti. Inimese skeletis on üle 206 nimelist luud. Inimese luustiku olulisemad osad on: kolju, selgroog, rinnakorv, vaagnaluud ja jäsemete luud.

Täiskasvanud inimese sees voolab umbes 5 liitrit verd. Veri liigub mööda veresooni. Verel on mitu ülesannet.

  • Transpordib hapnikku ja toitaineid
  • Hoiab keha temperatuuri stabiilse
  • Hävitab haigustekitajaid

ÜLESANNE:

INIMENE. Vali õiged vastusevariandid.

VIDEO: Jänku-Jussi tähelood – INIMENE

Vereringe:

 

Vaata lisaks:

See artikkel on retsenseerimata.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!
00:00