VEE LIIKUMINE MULLAS
Kapillaarsus
Sademed imbuvad läbi mulla ja kivimikihtide põhjavette, mis asub nii sügaval, et taimejuured sinna ei ulatu. Taimed saavad vett mullasõmerate vahelt ning tänu kapillaarsusele tõuseb vesi mööda sõmeratevahelisi käike üles, kus nad muutuvad taimede juurtele kättesaadavaks. Kapillaarsus on vedeliku võime pindpinevusjõu tõttu peenikeses torus ehk kappilaaris tõusta või langeda.
VIDEO
Kapillaarsus:
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Jäätmed pole kõigest prügi
Loodusõpetuse tööraamat 5. klassile. I osa
Loodusõpetuse tööraamat 5. klassile. II osa
Vee liikumine mullas sõltuvalt mulla koostisest
Muld, mis sisaldab palju liiva, laseb vett kergesti läbi ning vesi liigub kiiresti sügavale ning põua ajal jääb muld kergesti kuivaks. Saviosakesed on väikesed ning paiknevad tihedalt, mistõttu liigub vesi savistes muldades aeglaselt ja muld võib muutuda liigniiskeks. Taimedele on kasvuks kõige sobivam liiva, savi ja huumust sisaldavad mullad.
Kobestamisel püsib muld kauem niiskena, sest kobestamise käigus lõhutakse kapillaarid ja vesi ei saa tõusta pinnale ega aurustu päikesesoojuse mõjul.
Vee liikumine taimedes
Taime juurtest liigub vesi mööda peenikesi sooni ülespoole ning jõuab lehtedesse, kus osa veest aurustub. Taimede veevajadus on erinev, suuremad ja kiiremakasvulised taimed vajavad rohkem vett (nt tomat) aga peenikeste lehtedega taimed vähem (nt till).
TEST
VIDEOD
Aegvõte juurte arenemisest mulla all:
Aegvõte võilille õitsemisest seemnete tekkimiseni:
MÄNG
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!