ELU TUNDRAS
Tundrad on Arktikas levivad lagedad ja märjad alad, kus on väga karm kliima. Lõunapoolkeral tundraid ei ole, sest tundra elustiku jaoks sobiva kliimaga aladel asub hoopis ookean. Tundrast veelgi põhja poole jäävad külmakõrbed, kus suudavad kasvada vaid samblikud ja samblad. Külmakõrbetest põhja poole jääb jäävöönd, kus maapind on aastaringselt lume ja jääga kaetud. Tundrat esineb ka soojemate alade kõrgmäestikes ja neid nimetatakse mägitundrateks. Mägitundratest kõrgemale tõustes laiuvad mägi-külmakõrbed ja mägede tippudes paikneb jäävöönd.
Polaaröö ja polaarpäev
Polaarjoonest põhja pool esinevad polaaröö- ja päev. Polaaröö on päikeseta periood, kus isegi päevasel ajal on hämar. Nimelt ei tõuse kesktalvel päike mitu päeva, mitu nädalat või isegi kuud. Suvel aga on nii, et päike laskub küll madalale, kuid ei looju silmapiiri taha ja hakkab kohe pärast keskööd jälle kõrgemale tõusma. Nii võib suvel olla nädalate viisi ööpäev läbi valge.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Jäätmed pole kõigest prügi
Jutulinna loodusõpetuse tööraamat 1. klassile
Lotte loodusõpetuse tööraamat 1. klassile
STEAM-õppe tegevuskavad eelkoolile: „Kolm põrsakest“
Aastaajad
Tundrataimed on väga madalad ja talvel kaitseb neid pakase ja tuule eest lumi. Kevadel hakkavad taimed sulava lume sees õitsema ning saabuvad rändlinnud, kes asuvad kohe ka pesitsema. Suvi on lühike, mistõttu peavad taimed varakult õitsema ja linnud pesitsema, et sügiseks jõuaksid seemned valmida ja pojad lendama õppida. Osa pinnasest ei sula ka suvel ja sellist aastaringselt külmunud pinnast nimetatakse igikeltsaks. Sügisel lendavad rändlinnud lõunasse ja tundrataimede lehed värvuvad punaseks.
Taimestik
Tundras kasvavad väikesed ja lühikese juurestikuga taimed. Rohkesti leidub puitunud varrega puhmaid ehk kääbuspõõsaid, näiteks leesikat, kukemarja ja kaljupohlasid. Mitmetes kohtades katavad maapinda samblikud (nt põdrasamblik) ja samblad, mis on talvel põhjapõtradele peamiseks söögiks, sest muud lihtsalt ei leidu. Tundras kasvavad ka pajud, mis roomavad mööda maapinda ja mille kõrgus ei ulatu üle kümne sentimeetri.
Loomastik
Tundra kliimaga on kohastunud väga vähesed loomad. Seal elavad näiteks lemmingud, kes toituvad taimedest, putukatest ja seemnetest ning askeldavad talvel lume all. Lisaks elutsevad seal veel valgejänesed ja polaarrebased ehk jäärebased ning lumekakud. Loomadel vahetavad oma pruunika suverüü valge talvakarvastiku vastu. Tundras liigub ka jääkarusid, kuigi enamuse oma ajast kütivad nad merejääl hülgeid. Jääkarul sünnivad talvel lumekoopas pojad ja kevadel viiakse nad juba merejääle.
TEST
TUNDRA Vali õiged vastusevariandid
TUNDRATAIMED JA -LOOMAD. Kes või mis on pildil?
Tundra
Tundra loomad:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!