Ekvatoriaalne vihmamets
Kliima on palav ja niiske, +25C, aastaaegu pole, sademed on aastas jaotunud ühtlaselt, sajab 2000 mm ringis.
Vihmametsadest:
Ameerikas Amazonase, Aafrikas Kongo jõe ümbruses ja Indoneesia saarestikus on kõige tüüpilisemad vihmametsad. Loomastik ja taimestik on väga kirevavärviline ja liigirikas. Vihmametsad puhastavad vett, toodavad hapnikku, neelavad atmosfäärist süsihappegaasi, talletavad süsinikku – mõjutavad Maa kliimat pidurdades kasvuhoone-efekti. Vihmametsad on maakera liigirikkamad ja vanimad ökosüsteemid, üle poole maakera liikidest elab seal. Päeval on metsas niiske, kuum ja hämar, kuid kärarikas ning väga lõhnav. Paljud taimed õitsevad ja viljuvad aastaringi, õisi võib leida puutüvedel. Puude tüvedel kasvab palju sõnajalgu, orhideesid, keda nimetatakse epifüütideks. Palju on erinevaid liaane, kes väänduvad ümber puutüvede tõustes valguse suunas. Maapinnal puudub taimestik valguse vähesuse tõttu.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Funktsioonid ja nende graafikud
Õpime tähti. U-täht
Protsendi rakendused igapäevaelus
Õpime tähti. H-täht
Eesti keele grammatika kordamine 9. klassile
Protsendid põhikooli matemaatikas
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Funktsioonide graafikute lõikepunktide leidmine
Reesi Kuslap ja Kristiine Kurema. Kuidas õhinaga õpetada ehk mismoodi innustada õpilasi õppima?
Aigar Vaigu ja Andres Juur. Õpioskuste omandamine ning reaal- ja loodusained
Tundetarkus lastele. ÜLLATUS
Hariliku murru kordamine
Harjuta eesti keelt A2-B1. Mängi ja nuputa
Ioonid
Rahvakalender lastele: VASTLAPÄEV
Атомы и молекулы
Mullad on punasevärvilised, neid nimetatakse ferraliitmuldadeks, koosnevad keemiliselt murenenud lähtekivimist, mis sisaldab palju raua- ja alumiiniumi oksiide. Loe punamulla kohta: Punamullad.
Ka seenestik on rikkalik, varisevaid taimeosi kukub maapinnale pidevalt, niiskust ja soojust on palju. Kuid huumusekihti ei teki, kuna aineringe on kiire. Ekvatoriaalsest vihmametsast on pärit apelsin, mandariin, sidrun, banaan, ananass, kookospähkel, mango, kohvipuu, pipar, kardemon, ingver, kaneel, vanill. Väärispuitu saab punasest, eebeni- ja tiikpuust.
Vihmametsad on suhteliselt hõredalt asustatud, kliima ei ole väga soodne põlluharimiseks, sobib pigem koriluseks. Jahitakse loomi, püütakse kala ja kogutakse söödavaid taimi. Inimesed elavad sugukondadena, enamasti jõgede ääres või ookeani rannikul. Oma algelise eluviisiga ei kahjusta põliselanikud vihmametsa ökosüsteemi. Põlisrahvad on näiteks bantud
Aafrikas, dani, kamoro suguharud Indoneesias ja machiguenga indiaanlased
Lõuna-Ameerikas. Puidutööstuse huvid ja maavarade kaevandamine ohustab põliselanike asualasid, nad on sunnitud taanduma.
Pildid vihmametsa elustiku kohta:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!