ÕpiampsÜhiskond

Kuidas ja miks saada Ameerika presidendiks?

36%

Skandaalid ja vaidlused: USA presidendivalimiste kõige šokeerivamad hetked

Skandaalid ja vaidlused: US presidendivalimiste kõige šokeerivamad hetked

Watergate’i skandaal (1972)

Üks kuulsamaid skandaale Ameerika ajaloos on Watergate’i skandaal. President Richard Nixon ja tema kampaaniameeskond olid seotud sissemurdmisega Demokraatliku Partei peakorterisse ning sellele järgnenud varjamiskatsega. Skandaal viis lõpuks Nixoni tagasiastumiseni. Loe skandaali kohta lisaks Vikipeediast.

Watergate’i skandaali käigus selgus, et Nixon oli salvestanud oma Valge Maja vestlusi, mis lõppkokkuvõttes tõid päevavalgele tema osaluse sissemurdmises ja varjamises.

Bill Clintoni ja Gennifer Flowersi afäär (1992)

Üks suuremaid skandaale 1992. aasta kampaania ajal oli Bill Clintoni väidetav afäär Gennifer Flowersiga. Gennifer Flowers väitis, et tal oli Bill Clintoniga olnud 12 aasta pikkune afäär, mis algas 1970. aastatel ja kestis 1980. aastate lõpuni, seega siis, kui Clinton oli Arkansase kuberner. See väide tuli avalikuks 1992. aasta presidendivalimiste kampaania ajal, kui Flowers andis intervjuu ajalehele ja avaldas lindistusi, mis väidetavalt tõestasid nende suhet.

Esialgu Bill Clinton eitas afääri, kuid hiljem, 1998. aastal, tunnistas ta kohtuasjas, et tal oli Flowersiga tõesti suhe olnud. See afääriskandaal oli osa laiemast skandaalide seeriast, mis mõjutas Clintoni poliitilist mainet.

Florida hääletustulemuste vaidlus (2000)

2000. aasta presidendivalimised George W. Bushi ja Al Gore’i vahel olid erakordselt pingelised. Tulemused Floridas olid nii tasavägised, et hääled tuli üle lugeda. Vaidlus jõudis lõpuks USA ülemkohtusse, mis otsustas hääletustulemuste kinnitamise Bushi kasuks. Loe Florida hääletustulemuste vaidluse kohta rohkem Vikipeediast (inglise keeles)

Paljud Floridas kasutatud hääletussedelid olid defektsed ja raskesti loetavad, mis põhjustas suurt segadust ja vaidlusi.

Russiagate (2016)

2016. aasta presidendivalimiste ajal tekkisid süüdistused, et Venemaa sekkus valimistesse Donald Trumpi kasuks. See viis ulatusliku uurimiseni, mida juhtis eriuurija Robert Mueller. Kuigi Muelleri ei leidnud tõendeid otsesest koostööst, tõi see uurimine esile mitmeid Trumpi kampaania ja Venemaa vahelisi kontakte. Loe nn Russiagate’i kohta rohkem Vikipeediast (inglise keeles)

Uurimise käigus selgus, et Venemaa oli kasutanud sotsiaalmeediat, et mõjutada avalikku arvamust ja levitada valeinfot. Kogu asi tõi kaasa suuri vaidlusi ja usalduskriisi valimisprotsessi suhtes.

Kas jäi meelde? Kohe proovime.

Teadmiste kinnistamine

00:00