PÄIKESESÜSTEEM

Päikesesüsteem on planeetide süsteem, mille keskseks kehaks on Päike.

Päikese ümber tiirlevad 8 planeeti. Osadel neist on olemas ka kuud, mis ümber nende (vastavate planeetide) tiirlevad. Planeetide järjestus Päikesest loetuna on järgmine: Merkuur, Veenus, Maa, Marss, Jupiter, Saturn, Uraan ja Neptuun.

Päike on päikesesüsteemi keskpunkt. Oma valguse ja soojuse tõttu on ta meile väga vajalik. Ilma nende tingimusteta ei oleks elu maal.

Planeetide suuruse võrdlus:

Pikesesüsteem1

Merkuur on Päikesele lähim planeet ja suuruselt kaheksas. Merkuur on oma läbimõõdult väiksem Jupiteri kaaslasest Ganymedesest ja Saturni kaaslasest Titaanist, aga massilt suurem.

Merkuur

Rooma mütoloogias oli Merkuur kaubanduse, reisimise ja varaste jumal. Tõenäoliselt sai planeet oma nime sellest, et ta liigub nii kiiresti üle taeva. Nimi on võetud Vana- Rooma jumala Mercuriuse järgi.

Veenus on Maale lähim (minimaalne kaugus 42 milj. km), Päikesest lugedes teine planeet. Mõõtmetelt Maale väga sarnane, kaetud kogu ulatuses läbipaistmatu pilvekihiga. Oma nime on Veenus saanud vanarooma elu- ja armastusjumalanna järgi.

Veenus

Maa on kolmas planeet Päikesest ja suuruselt viies. Maa teeb tiiru ümber päikese ühe aastaga. Maa teeb ööpäevaga ühe pöörde ümber oma telje. Kuu on maa kaaslane.

Maa

Päikesest lugedes neljas planeet, meie naaberplaneet Marss paistab silma oma punaka värvitooniga. Seetõttu on teda teiste taevakehade seast kerge ära tunda

Marss

Jupiter on meie planeedisüsteemis viies, seejuures esimene hiidplaneet nii järjekorra kui ka suuruse mõttes.

Jupiter

Saturn on kuues planeet Päikesest ja suuruselt teine. Saturni silmapaistvaim detail on teda ümbritsev rõngas, mida esmakordselt nägi Galilei.

Saturn

Uraan on seitsmes planeet Päikesest ja suuruselt kolmas (diameetri järgi). Uraan on diameetrilt suurem kuid massilt väiksem kui Neptuun.

Uraan

Neptuun on kaheksas planeet Päikesest ja suuruselt neljas (diameetri järgi). Neptuun on diameetrilt väiksem, kuid massilt suurem kui Uraan.

Neptuun

Päikesesüsteem:

Test

Päikesesüsteem

Loe lisaks:

  1. Päikesesüsteem
See artikkel on retsenseerimata.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!
00:00