Fotosüntees
Fotosüntees (kreeka keeles tähendab «photo-» valgust ja «synthesis» ühendamist või liitmist) on selline looduses toimuv protsess, mille käigus fotoaktiivsete pigmentide (nt klorofüll) kaasabil elurid muudavad päikeseenergia keemiliseks energiaks.
Kuula:
Fotosünteesi lähteaineteks on süsinikdioksiid, vesi ja mineraalained ning energiaallikaks päikeseenergia. Saaduseks on süsivesikud (peamiselt glükoos, fruktoos ja tärklis) ning kõrvalsaaduseks hapnik.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Tundetarkus lastele. KURBUS
Õpime tähti. T-täht
Õpime tähti. I-täht
Reesi Kuslap ja Kristiine Kurema. Kuidas õhinaga õpetada ehk mismoodi innustada õpilasi õppima?
Tasandilised kujundid
Funktsioonid ja nende graafikud
Liitmine ja lahutamine 20 piires
Атомы и молекулы
Tundetarkus lastele. HIRM
8. klassi matemaatika teooriavideod
Oksüdatsiooniaste
Õpime tähti. J-täht
Eesti keele grammatika gümnaasiumile: algustäheortograafia
KEISRI UUED RÕIVAD. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutjuur, tehted ruutjuurtega
süsihappegaas + vesi + valgusenergia → glükoos + hapnik + vesi
Reaktsioone, mis on seotud valguse neeldumise ja elektronide ülekandumisega, nimetatakse fotosünteesi valgusreaktsioonideks ning CO2 sidumise ja taandamisega seotut pimereaktsioonideks.
Fotosüntees on kõige tähtsam biokeemilise aineringe lüli, kuna kõik organismid sõltuvad selle käigus toodetavast orgaanilisest ainest. Fotosüntees toimub peamiselt taimedes, paljudes vetikates ning ka mõnedes bakterites (nt tsüanobakterites, varasema nimetusega sinivetikad). Fotosünteesivõimelised on samuti mõned vibur- ning ripsloomad. Fotosünteesi läbiviivaid elureid nimetatakse fotoautotroofideks.
Fotosüntees kujutab endast tervet rida keemilisi reaktsioone, mis muudavad anorgaanilise süsiniku ja vee orgaaniliseks aineks — süsivesikuteks. Kõigi nende reaktsioonide toimumiseks on vaja energiat. Fotosünteesis kasutatakse esmase energiaallikana päikesevalgust (ehk täpsemalt fotosünteetiliselt aktiivset kiirgust).
Kuula: Fotosünteesi mõjutavad faktorid
Fotosüntees:
https://www.youtube.com/watch?v=mYbMPwmwx88
https://www.youtube.com/watch?v=1Dn_zdAZN0I
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!